Koniec roku. Nie był to łatwy rok. Branża turytyczna, z którą związane jesteśmy od 8 lat, ucierpiała chyba najmocniej. Był to rok nowych wyzwań i badania swoich możliwości. 

Dawny Kraków w 2020 roku został zespołem :)  i jesteśmy (my - Zuza i Lana) mimo braku optymistycznych informacji na temat możliwości oprowadzania więcej niż 5 osób, dalej bardzo otwarte i elastyczne na zmiany.

A zmiany nadchodzą nieubłaganie, o czym najpierw poinformujemy, oczywiście, nasze Patronki i Patronów.

Cóż, to wszytsko w przyszłości, a póki co dziś jeszcze mamy  2020 rok i mamy Sylwester.

Powędrujemy tym razem do lat 30., dokładnie do 1934 roku, gdyż to z tego roku śledziłyśmy zapiski z notesu wydatków tajemniczego "N." na naszym Instagramowym profilu.

Powędrujemy wlaśnie w Sylwestrową noc przez Berlin, Paryż do Rzymu i wrócimy do Krakowa.

Pierwsza połowa wpisu, to zbiór artykułów z przedwojennego czasopisma "7 groszy". Pisownia oryginalna. 


BERLIN

 Przygotowania do Sylwestra zaczynają się już bezpośrednio po Bożem Narodzeniu.

 Wielkie domy towarowe, których Berlin posiada kilkanaście, jak Wertheim, Tietz, Kadewe itd. usuwają z półek i wystaw zabawki i świecidełka choinkowe, aby na ich miejsce ustawić stosy zabawnych czapek z kolorowego papieru, rozmaitych piszczałek z matowanego drzewa, papierowych koron. Odbiorcami sylwestrowych strojów maskaradowych są w znacznej mierze lokale rozrywkowe, które cieszą się zawsze olbrzymią frekwencją, i każdy gość lokalu obowiązany jest przystroić głowę w papierowe okrycie, które lokal daje każdemu bezpłatnie. Dzięki temu sale lokali rozrywkowych mają wygląd barwny i wesoły. 

Ponieważ jednak Berlińczycy, zwłaszcza starsi, hołdujący dawnym tradycjom. obchodzą chętnie Sylweslra w domu, stroje maskaradowe znajdują bardzo dużą ilość nabywców prywatnych.

 Pozatem każda pani domu uważa za swój obowiązek każdemu gościowi, obok nakrycia na stole, położyć sylwestrowy podarunek. 

Te podarunki również można nabyć gotowe w sktopach. Są to rulony kartonu, zewnątrz owinięte w barwni bibułkę, zawartość ich zaś bywa tajemnicza, nawet dla samej gospodyni, gdyż ruloniki są zapieczętowane. Zanim goście przystępują do spożycia kolacji każdy rozpakowuje swój podarunek. Jego zawartość wywołuje zazwyczaj wielką wesołość: jeśli np. człowiek majętny znajdzie w paczce czekoladowe monety, jest to niezawodna zapowiedź, że w przyszłym roku przybędzie mu jeszcze mjątku, jeśli zaś właściciel jest niezamożnym, oznacza to dobry horoskop dla jego sytuacii finansowej w najbłiższei przyszłości. Z chwila gdy wybije godzina dwunasta, wszyscy winszują sobie Nowego Roku i mimo zimy otwierają szeroko okna rzucając przechodniom i sąsiadom głośne „Prosit Neujahr”.


PARYŻ
 

Sylwester oznacza dla Paryża rozpoczęcie karnawału. Tradycja też nakazuje właścicielom zakładów gastronomicznych, aby swoich stałych klientów uraczyli przy kolacji sylwestrowej na własny koszt. Ponadto i w domach prywatnych na żadnym stole nie braknie wina przy wieczerzy, przyczym wszyscy domownicy, także służba, składają sobie życzenia noworoczne, wychylając na tę intencję kieliszek wina. 

Ponieważ tłuczenie szkła jest nieomylną wróżbą przyszłej pomyślności tadycja nakazuje paniom domu wybaczać swemu „garntłukowi“, jeśli podając do stołu, w wieczór sylwestrowy stłucze kieliszek lub szklankę. 

Z drugiej strony popularny jest zwyczaj tłuczenia szkła  symbolicznie. W paryskich sklepach  galenteryjnych można przed wieczorem sylwestrowym nabyć małe paczuszki cieniutkich płytek metaiowvch, których brzęk przypomina łudząco brzęk tłuczonego szkła. 

Około północy mieszkańcy Paryża udają się na spacer w kierunku centrum miatsa, gdzie zwłaszcza w pobliżu Place de l'Opera studenci wyższych uczelni w zbawnych przebraniach w surdutach, włożonych podszewką do góry, albo w stramodnych sukniach damskich, maszerują grupkami, śpiewając i zaczepiając przechodniów, wywołując tym u wszystkich wesołość i nastrój ogólnej serdecznej zażyłości. Po pólnocy ulica zaczyna rozbrzmiewać głośnymi życzeniami pomyślnego Nowego Roku, przyczym życzenia te zamieniają ludzie nawet najzupełniej sobie obcy. Punktem kulminacyjnym ogólnej wesołości w noc sylwestrową jest rozpoczęcie tańców na ulicy przy rzęsistym świetle latarń śródmieścia. Nietylko młodzi ludzie, studenci biorą udział w tej zabawie, ale nawet poważni ludzie zpośród przechodniów dają się porwać ogólnej wesołości, tak, że tańce przęciągają się do późnej nocy.

RZYM 

Nowy Rok w Rzymie rozpoczyna się tradycyjnem uroczystym wprowadzeniem na tron Księcia Karnawału, który ma wszechwładnie panować w mieście aż do Popielca. Książe Karnawał, urodziwy młody człowiek, przybrany w barwny jedwabny kostium, odbywa zwycięski pochód ulicami miasta w powozie, który ciągną, zabawnie ukostiumowani i zamaskowani młodzi ludzie. 

Pojazd księcia otoczony jest tłumem masek w malowniczych kostiumach pajaców, egzotycznych książąt, bałwanów ze śniegu, kominiarzy, dam quatrocentta i pasterek Waiteau. Za powozem księcia karnawału kroczy, śpiewając i zaczepiając gromadzących się wzdłuż chodników przechodniów, a także przebrana gromada wesołków w kostiumach z wszystkich epok i części świata, tańcząc w takt towarzyszącej pochodowi orkiestry. 

Szyk nakazuje brać udział w pochodzie, a kogo nie stać na efektowny kostium maskaradowy, który jest niejako legitymacją, ten wraz z innymi przechodniami tworzy szpaler, witając księcia salwami „coriandoli" i deszczem "confetti" .

Droga, którą przeszedł pochód, uslana jest grubą warstwą papierowych pocisków karnawałowych. Im weselszy i radośniejszy jest cereremoniał witania Karnawału, tem pomyślniejszy będzie cały nowy rok, dlatego też każdy obywatel Rzymu poczytuje sobie za obowiązek przyczynić się w miarę możności do uświetnienia ceremoniału. W uroczystości biorą również udział dzieci, krocząc w pochodzie w kostiumach maskaradowych. Pod tym względem tradycje tamtejsze mają wielką zaletę, bo udosttępniają ogólną zabawę także najmłodszym, podczas gdy w innych stolicach uroczystości noworoczne obchodzą jedynie dorośli."

A w Krakowie, drodzy Czytelnicy, macie do wyboru:

-  Sylwester w Oficerskim Kasynie GarnizonowEm, który rozpocznie się o 21:30.

- Sylwester w Bagateli, dwa przedstawienia o godzinie 20:30 i 23:30, gdzie wsytąpią artyści scen warszawskich i cały zespół Bagateli złożony z 20 osoób.- Bajeczną Noc Sylwestrowa w Dancing-Barze "Moulin Rouge" przeplataną rozmaitemi niespodziankami. 

Osoby, które były z nami na ostatniej wycieczce przed obostrzeniami wiedzą, gdzie ten dancing się znajdywał, a Ci którzy nie wiedzą - poczekajcie na Nowy Rok, będziemy informować i o liczne odwiedziny upraszać. Do siego roku!!!!