Dwie epoki patriotyzmu

Kiedyś ludzie żyli wolniej,  pociągi jeździły szybciej (w 1936 r. jedna z "Luxtorped" ustanowiła niepobity dotąd rekord przejazdu na trasie Kraków – Zakopane: 2 godziny 18 minut), a  Święta Ważne też inaczej obchodzono:

Patriotyzm - 11.11.1928:


 Patriotyzm 11.11.2011:

gazeta.pl

7 komentarzy:

 1. Natrafiłam kiedyś na twojego bloga, ale myślałam, że przestałaś go prowadzić... a tu proszę jaka miła niespodzianka! :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lana, dziękuję Ci za słowa otuchy, pod moim katastroficznym wpisem. Ogromnie mnie ten dzień, te wydarzenia wytrąciły z równowagi.

  Jaki straszny dzień. Znak czasów?

  Gdzie patriotyzm jako obywatelska postawa, jako działanie na rzecz społeczności? Dokąd to wszystko zmierza?

  Dobrze, że są ludzie, którzy nie dają na to przyzwolenia, którzy nie idą drogą nienawiści. Może są w mniejszości a może - jak mówisz - w większości :) Na pewno nie można tracić nadziei.

  Oczywiście daleka jestem też od mitologizowania lat 20-tych czy zwłaszcza 30-tych. Głód i bieda, bunty robotnicze, chłopskie, Bereza, bogo-ojczyźniany hurrapatriotyzm, getta ławkowe, antysemityzm. A właściwie to widzę w dzisiejszych czasach tyle podobieństw do lat 30-tych, że zwyczajnie się boję.

  Ale nic to! Dum spiro, spero.

  Wszystkiego dobrego!
  Dziękuję raz jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Vogueini, zapraszam do odwiedzania, częstotliwości wpisów nie obiecuję, ale będę się starać.

  Ado, jako obcokrajowiec zadomowiony w Polsce śmiem twierdzić, że i tak Polacy, mimo tego co robi mniejszość (bo jednak mniejszość - ilu ich tam było na rozróbach w stolicy? i to ze wsparciem z sąsiedniego kraju...) jest narodem pozytywnie kochającym swój kraj i przynajmniej umieją to robić . A moich rodaków uczą tego na łamach reality show, gdzie obok bijatyk, pijatyk zdrad i seksu - uroczyście z rąk do rąk przekazywana jest litewska flaga...
  A dzisiejszy dzień, cóż ... trzeba będzie wszystkim wyciągnąć z tego wnioski i zacząć działać u siebie -lokalnie, chociażby przez wypytywanie się od babć i dziadków jak ówcześnie, do wojny, świętowano Dzień Niepodległości, czy np. Trzeciego Maja. Bo większości po prostu brakuje pomysłu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  A ja jednak myślę że nie jest tak źle: http://www.youtube.com/watch?v=8zDBR-ikjIA - kamera stoi cały czas w jednym miejscu, a ludzie nie chodzą wkoło jak to dawniej bywało:)
  Ale wygodniej jest pokazywać bandy dzikusów.
  I w tym przypadku chyba o lepszą "sprzedaż" newsu raczej nie chodziło.
  A i na marginesie: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/bawer_aondo-akaa:_dobro_wspolne_nie_polega_na_blokowaniu_marszu_16940 .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. zjadło mi koniec drugiego linku: poprawna końcówka: marszu_16940 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. elenuke chcialabym sie bardzo z toba skontaktowac ! :) prosze jezeli jest jakas mozliwosc skontaktowac sie toba priv. to bym sie bardzo ucieszyla jakbys mi napisala :) mam pytanie ogolne dotyczace histori krakowa.. :) pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń

Wspierają nas na Patronite

Wirginia Karczewska, Ewa Karasińska, Anna Palińska, Iza Palińska